Glider

Założeniem projektu było stworzenie małego, ręcznie rzucanego szybowca, na cele udziału w konkursie Learn&Fly, ukierunkowanym na rozwijanie zainteresowań i kompetencji inżynieryjno-konstrukcyjnych wśród uczniów liceów i szkół podstawowych. Był to czteroosobowy projekt zespołowy, którego członkowie naszego Koła podjęli się, aby spełniać się w swoich zainteresowaniach związanych z modelarstwem oraz konstruowaniem, sprawdzając także swoje aktualne kompetencje w zadaniach z tych dziedzin.

Galeria: projekt

Opis projektu

Skrzydła

Skrzydła mają konstrukcję żebrowo-dźwigarową o profilu S4310, wygiętą o 10 stopni w górę w odległości 31 cm od kadłuba. Aby skrzydła mogły być osłonięte, mają ślizg i krawędź spływu wykonane z balsy. Skrzydła mają 3 główne dźwigary, z których dwa są jednoczęściowe, a jeden z nich, środkowy, jest podzielony na dwie części. Jedno skrzydło ma 488 mm długości. Każde skrzydło ma 10 żeber i jest zakończone wingletem. Elementy te pozwalają zwiększyć wydajność skrzydła i stabilność poziomą samolotu.

Stateczniki

Stateczniki mają również konstrukcję żebrowo-dźwigarową, z tą różnicą, że posiadają mają tylko 2 dźwigary zamiast 3. Mają one spadochron i krawędź natarcia podobne do tych stosowanych w skrzydłach. Stateczniki poziome mają po 3 żebra na stronę, podczas gdy statecznik pionowy ma 4 żebra.

Mocowania skrzydeł i lotek oraz kadłub

Mocowanie przedniego skrzydła zostało wykonane metodą druku 3D, co zapewnia optymalną wytrzymałość i wagę. Ponadto mieści ono przegrodę balastową i dodatkowe obciążniki do wyważania samolotu. Druk 3D zapewnia nam możliwość tworzenia złożonej geometrii w celu zminimalizowania oporu aerodynamicznego.
Tylny element, do którego przymocowane są stabilizatory poziome i pionowe, jest również wykonany przy użyciu technologii druku 3D.
Kadłub wykonany jest z rurek z włókna węglowego, co daje modelowi wytrzymałość i stosunkowo niską wagę. Jedyną wadą tego rozwiązania może być nadmierna elastyczność.

Budowa i ostateczny model

Po wycięciu elementów skrzydeł, wstępnie je przeszlifowaliśmy i sprawdziliśmy, czy części odpowiednio pasują. Następnie zmontowaliśmy skrzydła, upewniliśmy się, że wszystko leży równo i rozpoczęliśmy proces klejenia. Po odczekaniu aż klej wyschnie, zabraliśmy się za poszycie. Najpierw przycięliśmy papier do odpowiedniego rozmiaru i przykleiliśmy go. Po wyschnięciu kleju użyliśmy lakieru ściągającego, aby wygładzić poszycie.

Stabilizatory wykonaliśmy w taki sam sposób jak skrzydła, czyli po wycięciu części przeszlifowaliśmy je papierem ściernym, sprawdziliśmy ich dopasowanie, a następnie skleiliśmy i okleiliśmy papierem, który został ściągnięty lakierem.

Wydrukowaliśmy wydrukowane części z PLA, a ze względu na ich złożoną geometrię, zostały one wydrukowane z materiałem podporowym, więc musieliśmy usunąć ten materiał podporowy i przeszlifować części po wydrukowaniu.

Galeria: proces składania

Galeria: gotowy model